Saç Bakımına Dair Bilgiler

Emay grup olarak saç bakımına dair bilgiler blog yazımızda sizlere faydalı bir içerik sunmak istiyoruz. Saçlarınızı uzatmak ve onlara hacim kazandırarak güçlü kılmak oldukça önemlidir. Bunun için saç tellerinizi en iyi şekilde kaliteli ve dolgun olarak büyütme ve görünümünü en üst düzeye çıkarmak için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Normal bir saç teli ayda ortalama olarak 0,5 cm bir diğer değişle yarım santim uzamaktadır.  Bazı insanların saçları ise bu ortalamanın üzerine çıkabilmektir. Saçlarımızın kalite ve görünümünü etkileyen en önemli faktörlerinde başında genetik etkenler gelmektedir. Kişilerin gen yapıları genetik olarak bir diğerine geçmektedir. Bu sebeple bizlerin elinde olmayan bu genetik faktörü saç gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Genetik yapı dışında beslenme, uyku, stres gibi birçok gündelik hayat içinde karşılaştığımız durumlar saç yapımızı ve büyümesini gelişim fonksiyonlarını doğrudan etkilemektedir. Bunlar dışında gebelik ve doğum gibi özel durumlarda da saçlarımız doğrudan etkilenerek zayıflar ve dökülme durumuyla baş başa kalır.

saç bakımı yöntemleri uygulaması

saç bakımı yöntemleri

Bakım Ve Geliştirme Yöntemleri

Saçlarımızı daha sağlıklı ve kuvvetli kılmak parlak bir görünüme kavuşmak ve dökülmeyi önlemek amacıyla hem cildimiz hem de saçlarımız için sağlık ve dengeli şekilde doğru ve bilimsel faktörleri baz alarak beslenmeliyiz. Bedenimiz ve saç kökleri için gerekli mineral ve vitaminleri doğrudan alabileceğimiz besinler ile ki özellikle çinko ve B vitamini, A vitamini gibi içeriklerle yoğun gıdalarla beslenme tercih edilmelidir.

Düzenli Uyku Ve Saç Büyümesi

Uyku hiç şüphe yok ki insan bedeni için vazgeçilmez bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudumuzdaki hemen hemen tüm fonksiyonlar için yüksek bir öneme sahip olan uykunun saç gelişimi ve bakımı içinde önemi oldukça fazladır. Sağlıklı bir birey akşam 22,00 ila 07,00 saatleri arasında ortalama 9 saat uyku almalıdır. Bu süre 7 saatin altına asla indirilmemelidir. Uyku sürecinde özellikle gece uykusu olarak tabir edilen gece 23:00 ila 03:00 arasında beynimiz seratonin ve melatonin gibi başta psikolojimizi etkileyen hormonları salgılayarak tüm organlarımızın biyokimyasal ihtiyaçlarını düzenler ve onlara bakım sağlar. Saçlarımızda bu süreçten en fazla etkilenen yapıların başında gelmektedir. Sağlıklı bir beden ve güzel kuvvetli saçlar için kaliteli bir uyku kaçınılmazlar arasındadır.

Sürekli Stres Saç Dökülmesine Yol Açar

Günümüzde belki de hepimiz için kaçınılmaz olan olumsuz faktörlerin başında strese maruz kalmak gelmektedir. Stresin bedenimizde birçok hastalığa sebep olduğu artık günümüzde yapılan testler sonucunda bilimsel olarak ortaya konmuştur. Stresin doğrudan etkilediği bir diğer bölge ise saçlarımızdır. Stres ile ortaya çıkan negatif hormonal durumlar, saç gelişimler süreçlerini direk etkileyerek saçlarımızın giderek incelmesini ve zayıflayarak dökülmesine neden olmaktadır. Bu sebeple olabildiğinde stresten kaçarak öyle ortamlardan uzak durarak tüm negatif düşünleri beynimizde yer ettirmeyerek pozitif bir bakış açısına sahip olmamız gerekmektedir.

hair care

hair care

Düzenli Bakım Ve Şampuanlar

Saçlarımıza bakım yapmak istediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey belki de şampuanladır. Şampuanlar saçımızla doğrudan temas etmesinden ötürü içindeki kimyasal bileşenleri itibariyle son derece büyük öneme sahiptir.  Kalitesiz ve ucuz fiyata alınan içinde kimyevi olarak ne olduğu bilinmeyen veyahut cildimize ve kafa derimize zararlı maddeler içeren şampuan ve saç kremleri saçlarımızın gelişimi başta olmak üzere saç yapımızı ve cildimizi oldukça zararlı şekilde etkileyen temel faktörlerin başında gelmektedir.

Saç gelişim süreçlerinin en iyi şekilde tamamlanması, saçlarımızın hacim kazanması, saç dökülmesinin önüne geçilmesi adına profesyonel olarak tanımlanan pozitif bileşenlere sahip bilinirlik oranı yüksek orijinal markaların şampuanları tercih edilmelidir. Saçlarımız sürekli yıkanmama ve zaman zaman nemli şekilde bırakılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki sürekli yapılan fön, perçem, saç boyama işlemleri saçların greft olarak tanımlamam tellerine ve kökleri son derece zarar vererek kalıcı hasarlara neden olmaktadır. İşte tüm bu sebeple itibariyle bilinçli bir saç bakımı kişinin saç kökü sağlığı açısından kaçınılmaz bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer Blog yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.emayestetik.com/kilo-vermeye-dair-yontemler/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir