Kilo Vermeye Dair Yöntemler

Yazımızda, kalori alımınızı sürdürülebilir bir şekilde nasıl azaltacağınıza dair kanıta dayalı beş ipucu ile sağlıklı şekilde kilo verme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ortalama bir bayan kilosunu korumak için günde yaklaşık 2.000 kalori ve haftada bir kilo kilo vermek için günde 1.500 kalori almalıdır. Bu arada, ortalama bir insanın kilosunu korumak için 2.500 kalori ve haftada bir kilo kilo vermek için 2.000 kaloriye ihtiyacı vardır. Kilo verme işlemi sadece kalori bazlı olmamakla birlikte, birçok faktöre bağlıdır. Bunların başında yaş, boy, mevcut ağırlık, aktivite seviyeleri, metabolik hız, genel sağlık düzeyi gibi vb maddeler yer almaktadır.

Daha Fazla Protein Tüketin

Kilo vermek söz konusu olduğunda, protein besinlerin kralıdır. Diyetinize protein eklemek, en az çaba ile kilo vermenin en basit, en etkili ve en lezzetli yoludur. Çalışmalar, proteinin hem metabolik hızınızı artırdığını hem de iştahınızı azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Protein metabolize etmek için enerji gerektirdiğinden, yüksek proteinli bir diyet yakılan kalorileri günde 80-100 kalori artırabilir.

kilo verme yöntemleri hakkında

kilo verme yöntemleri

Protein aynı zamanda en fazla dolgu maddesidir. Bir çalışma, proteinden kalorilerin% 30’unu yiyen kişilerin otomatik olarak günde 441 daha az kalori yediğini gösterdi. Başka bir deyişle, sadece diyetinize protein ekleyerek kalorileri kolayca artırabilir ve kalorileri azaltabilirsiniz. Protein ayrıca bir diyetçinin en büyük düşmanı olan isteklerle savaşmaya da yardımcı olabilir. Bir çalışmada, günlük kalorilerin proteinlerden% 25’inin tüketilmesi, gıda hakkındaki obsesif düşünceleri% 60 azalttı ve gece atıştırma arzusunu% 50 azalttığı gözlemlenmektedir. Sürdürülebilir ve minimum çabayla kilo vermek istiyorsanız, protein alımınızda kalıcı bir artış yapmayı düşünün.Sadece kilo vermenize yardımcı olmaz, aynı zamanda önemli ölçüde kilo alımını önler.

Şekerli Alkolsüz İçecekler Ve Meyve Suları Kaçının

Yapabileceğiniz bir diğer nispeten kolay değişiklik, sıvı şeker kalorilerini diyetinizden çıkarmaktır. Buna gazlı içecekler, meyve suları , çikolatalı süt ve şeker eklenmiş diğer içecekler dahildir. Bu ürünler modern diyetin en şişman yönleri arasındadır, çünkü beyniniz sıvı kalorileri katı kalori kaydettiği gibi kaydetmez. Bu nedenle şekerli soda içmek, bunun yerine daha az miktarda başka şeyler yemenizi sağlayarak beyninizi otomatik olarak telafi etmez.

Araştırmalar, şekerli içeceklerin obezite riskinin artmasıyla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermiştir; çocuklarda yapılan bir çalışma, şekerle tatlandırılmış bir içeceğin her günlük porsiyonu için% 60 artmış bir risk göstermektedir. Tabii ki, şekerin zararlı etkileri kilo alımının ötesine geçer. Metabolik sağlık üzerinde yıkıcı etkileri olabilir ve birçok hastalık riskinizi artırabilir. Meyve gibi gıdalardan elde edilen az miktarda doğal şeker iyi olmasına rağmen, ilave şeker ve şekerli içeceklerden büyük miktarlar sağlığınıza çeşitli şekillerde zarar verebilir. Bu içeceklere fizyolojik ihtiyaç yoktur ve bunlardan kaçınmanın uzun vadeli faydaları muazzam olabilir.

Daha Fazla Su İçin

zayıflama yöntemleri nelerdir

zayıflama yöntemleri

Kilo kaybını artırmak için çok basit bir hile daha fazla su içmektir. Bunu yapmak yaktığınız kalori miktarını 90 dakikaya kadar artırabilir. Günde yaklaşık 8 bardak (68 ons veya 2 litre) su içmek yaklaşık 96 daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, su içtiğinizde zamanlama daha da önemli olabilir, çünkü yemeklerden önce yemek açlığı azaltmaya yardımcı olabilir ve otomatik olarak daha az kalori almanızı sağlayabilir.

12 haftalık bir çalışmada, yemeklerden yarım saat önce 17 ons (0,5 litre) su içmek insanların% 44 daha fazla kilo vermesini sağladı. Sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde, daha fazla su içmek (özellikle yemeklerden önce) kilo vermeniz gerekiyorsa yardımcı olur. Kahve ve yeşil çay gibi kafeinli içecekler de mükemmeldir. Kafein içerikleri, en azından kısa vadede metabolizmayı bir şekilde artırabilir.

Egzersiz Ve Ağırlık Kaldırma

Daha az kalori yediğinizde, vücudunuz enerji tasarrufu yaparak telafi ederek daha az yanmanıza neden olur. Bu nedenle uzun süreli kalori kısıtlaması metabolizmayı önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, kas kütlesi kaybına yol açabilir. Kas metabolik olarak aktiftir, bu da metabolizmayı daha da azaltabilir. Bu etkiyi önlemek için kanıtlanmış tek strateji, ağırlık kaldırarak kaslarınızı uygulamaktır. Bu, kas kaybını önlemek ve uzun süreli kalori kısıtlaması sırasında metabolizmanızın yavaşlamasını önlemek için tekrar tekrar gösterilmiştir.

Tabii ki, kilo vermeye çalışıyorsanız, sadece yağ kaybetmek istemezsiniz, ayrıca kaslarınıza dikkat ettiğinizden emin olmak istersiniz. Bir spor salonuna gidemiyorsanız, evde şınav, ağız kavgası ve mekik gibi vücut ağırlığı egzersizleri yapmayı düşünün.

Yürüyüş, yüzme veya koşu da dahil olmak üzere bazı kardiyo yapmak da önemli olabilir – kilo vermek için değil, optimum sağlık ve genel refah için.Dahası, egzersizin kilo kaybının ötesinde, uzun ömür, daha düşük hastalık riski, daha fazla enerji ve her gün daha iyi hissetme gibi çeşitli faydaları vardır.

Karbonhidrat Alımını Azaltın

Karbonhidrat kesmek , iştahı azalttığı ve daha az kaloriyi otomatik olarak yediğiniz için kilo vermenin çok etkili bir yoludur. Çalışmalar , dolgunluğa kadar düşük karbonhidratlı diyet yemenin, kalori kısıtlı, düşük yağlı bir diyetten yaklaşık iki ila üç kat daha fazla kilo vermenizi sağlayabileceğini göstermiştir. Sadece bu değil, aynı zamanda düşük karbonhidrat diyetleri de sağlık için, özellikle tip 2 diyabet veya metabolik sendromlu kişiler için birçok başka faydaya sahiptir. Ama düşük karbonhidrat almak zorunda değilsiniz . Tek bileşenli gıdalara odaklanarak kaliteli, lif bakımından zengin karbonhidrat kaynakları yediğinizden emin olun. Bütün gıdalara yapışırsanız, diyetinizin kesin bileşimi daha az önemli hale gelir.

Diğer Blog yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.emayestetik.com/bolgesel-incelme-ve-egzersizlerin-onemi/ 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir