Doğal Cilt Bakımı Teknikleri

Doğal cilt bakımı teknikleri  tanımı itibariyle; vücudunuza zararlı olan kimyasallardan kaçınılarak, cildimizi doğal yollarla besleyen ve bakım sunan ürünlerin düzenli şekilde kullanımına verilen isimdir. Bu süreç içerisinde cildimizi en iyi şekilde besleyen, organik olarak tabir edilen doğal yöntemlerin, minaral ve vitamin olarak yüksek bileşen oranına sahip ürünlerin kullanılmasıdır. Bunların tümünü günümüzde sık olarak karşımıza çıkan GDO suz ürünler olarak da tarif edebiliriz.

Doğal cilt bakımının en büyük önemi, cildimizi güzelleştireceği iddia edilerek bizlere sunulan güzellik bakım ürünlerinin gerçekte yapay olarak üretilerek, suni kimyevi maddeler ihtiva ederek yarar yerine zarar neden olması karşısında; doğal yöntemlerinin adından anlaşıldığı üzere herhangi bir kimyasal içermemesidir. Zira bunlar dışında günümüzde kullandığımız cilt bakımı ve makyaj ürünlerinin kalite ve kullanımına dair bilgi eksikliği de bayanların en büyük cilt bakım problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi bu ürünlerin nasıl kullanılacağına dair sizlere ufak bilgiler sunmak istiyoruz.

skin care

skin care

 

Cilt Temizleyicileri

Cildimiz hepimizin bildiği üzere gözeneklerde oluşur. Bu gözenekler zamanla tıkanarak işlevlerini yitirme noktasına kadar gelmektedir. Bu tıkanma vb durumlar sonucunda cilt de renk değişimi, cilt parlaklığının kaybolması, cilt kuruması, cilde kepeklenme gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. İşte tüm bunların önüne geçmek adına, doğal yöntemler olarak sıcak su eşliğinde buhar banyosu gelirken, modern yöntemler arasında ise cilt temizleyicileri gelmektedir. Doğru cilt tipi ve ph değerine göre profesyonel bir seçim cildinizin daha bebeksi ve genç görünüme yeniden kavuşmasına yardımcı olmaktadır. En az kimyasal madde içeren, tahriş tehlikesi olmayan, doğal lipitleri ve koruyucu bariyeri olan cilt temizleyicileri bayanların ilk tercihi arasında olmalıdır.

Toner Kullanımı

Sıklıkla gözden kaçırılsa da, yüz tonerleri cildin pH seviyesini dengelemede önemli bir rol oynar. Ayrıca temizlik ve deri soyulması gibi işlemlerden sonra cildimizin en önemli olan koruyucu bariyerini yeniler ve onu yeniden gençleştirir.

Ne yazık ki, çoğu toner, pH seviyelerini değiştirmek için kanserojen etkileri olduğu bilinen bir nitrozlama maddesi olan DEA bileşiklerini kullanır . Doğal yüz tonerleri cildinizin asitliğini korumaya yardımcı olur ve ciltte tahrişe ve kuruluğa neden olan emülgatörler ve yüzey aktif maddeler kullanmadan nemlendirmeye yardımcı olur. Doğal bileşenler ayrıca cildinizi besleyen ve cilt hücrelerini koruyan vitaminler ve antioksidanlar içerir. Toner kullanımında yukarıda belirttiğimiz üzere en doğal ve farmasötik önemi olan kimyasal maddeler arasında aromatik nitro bileşikleri (nitrolama) az olan toner kullanımı tercih edilmelidir.

cilt bakımı teknikleri uygulamaları

cilt bakımı teknikleri

Nemlendiriciler

Doğal yüz nemlendiricileri, özellikle hassas bir cildiniz varsa, nemlendirmek ve nemi kilitlemek için daha güvenli, daha yumuşak bir yol sağlar. Shea yağı, nemlendiricilerde en iyi içeriktir çünkü bir dizi cilt problemini tedavi etmeye, yaşlanma belirtilerini iyileştirmeye ve serbest radikallerin etkilerine karşı koymaya yardımcı olan A ve E vitaminleri içerir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz cilt temizleyicileri içerisindeki kimyasal maddelerden arındırılmış veya kimyevi madde oranı en az seviyeye indirgenmiş, olan ürünlerin tercihi cilt ve kişi sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Diğer Blog yazımızı okumak için linke tıklayınız. https://www.emayestetik.com/sac-bakimina-dair-bilgiler/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir