Bölgesel İncelme

Bölgesel incelme egzersizleri vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağların azaltılması için yapılan yöntemlerdir. Bölgesel yağlanma her bireyin vücut yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Hareketsiz ortamlarda çalışma zorunluluğu olanların genellikle karşılaştığı yağlanma bölgesi karın bölgesidir. Genellikle bayanların sorun yaşadığı karın bölgesi yağlanması erkeklerde de rastlanan yağlanmalar arasındadır. Bu bölge için yapılacak egzersizler karın bölgesindeki yağlarınızın erimesi için sizlerin yardımcısı olacaktır.

Karın bölgesinde oluşan yağların eritilmesi için yapılacak egzersizler arasında, şınav çekme hareketi yer almaktadır. İlk başladığınız anda zorlanabilirsiniz. Günlük olarak yapacağınız bu hareketi 5 kez tekrarlama ile başlayarak 1 ay sonunda 20 kez tekrarlamaya kadar çıkarmış olacak şekilde uygulamanız karın bölgesinde bulunan yağların erimesinde etkili olacaktır. Bölgesel yağlanmalardan diğeri basen bölgesinde oluşandır. Basen yağlanması için sizlere önerebileceğimiz egzersizler arasında otur kalk egzersizi yer almaktadır.

Her sabah uyandığınızda belinizi bükmeden sandalyeye oturuyor gibi yere çömelip kalkma ile yapılan egzersiz bacaklarınızda, baldırda bulunan selülit ve basende oluşmuş yağlanma sorununun ortadan kalktığını görebileceksiniz. Aynı zamanda bu bölge için en kolay egzersiz günlük olarak tempolu yaptığınız yürüme ve koşma da yer almaktadır. Hem sağlıklı olarak hayatınıza devam etmeniz hem de fazlalıklarınızdan kurtulmanız için yeterli olacak hareketlerdendir.

Hareketsiz vücudun ve gün içerisinde yakılamayan yağların depolandığı bölgelerde oluşan yağların erimesi için yapılan egzersizler büyük önem taşımaktadır. Yapılan egzersizlerle hem istenilen bölgeleriniz hareket etme olanağı sağlayacak hem de gün içerisinde beslenmek için aldığınız kalori miktarını yakmış olacaksınız. Bu konuda sizlerin yardımcısı olan egzersizleri düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede bölgesel incelme ve egzersizlerin önemini anlamış olacaksınız.

 

bolgesel incelme egzersiz

bolgesel incelme egzersiz

Bölgesel İncelme Konusunda Beslenme Önerileri

Bölgesel incelme önerileri arasında yeme alışkanlıklarınızda değişiklikler arasında öncelikle günlük 3000 kalori tüketmeniz gerekecektir. 3000 kalorinin altına düşebilir ancak üzerine çıkmamalısınız. Bölgesel incelme için yapılan egzersizler sırasında aç olmamanız gerekmektedir. Ancak egzersizleri uygularken kalorili besinler almanız da istediğiniz erimenin gerçekleşmesini engelleyecektir. Bu yüzden yemeniz gerekenler arasında C vitamini içeren ve beta karoten bakımından zengin sebze ve meyveler tüketmelisiniz. Bu tür besinler genellikle lifli besinler olmasıyla hem açlık hissetmemenizi hem de kalori almamış olmanızı sağlayacaktır.

Diyet listenizin genellikle protein kaynaklı olmasına özen göstermelisiniz. Proteinler vücudumuz için enerji sağlayan kaynaklardır. Bu enerji sayesinde zayıflama oranınız da artacaktır. Bölgesel incelme için tüketilmesi gereken besinler yumurta, tahıl, fırında pişmiş yiyecekler ile zeytinyağı gibi doymamış yağı kullanmanız yararlı olacaktır. Vücudun yağ depolamaması için kullanılan yağ oranına dikkat etmeniz önerilmektedir. Bölgesel incelmeyi sağlama sürecinde karbonhidratlı besinleri tüketmemelisiniz, bu besinler tüketildiğinde yağ hücrelerinizi şişirecektir. Geleneksel yemek alışkanlığımızda pilav önceliklidir. Ancak pirinç ile yapılan pilav karbonhidrat bulundurduğundan bulgur tercih edilmesi daha yararlı olacaktır.

Belirtilen besin ve egzersizler yapıldığında 1 aylık bir süre zarfında vücudunuzda size rahatsızlık veren bölgesel yağlanmalardan kurtulmuş ve istediğiniz vücut oranına sahip olabilirsiniz. Doğru beslenme ve egzersizler sağlığınız için de önem taşımaktadır. Bölgesel zayıflamanın yanında günlük yaşamda besinlerden aldığınız kilo alımı da duracaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir